Anasayfa

Taşeron İşçiye Kadro dan Önce Kıdem Tazminatı ve Taban Ücret Geliyor

Yazı 11 Aralık 2011 tarihinde eklendi. » Resmi Kurumlar | Facebook'ta Paylaş

Yaklaşık 15 yıldır çözülmeyen taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili kapsamlı çalışma başlatan hükûmet, bundan önce sözleşmeli personele 2 Haziran 2011 tarihinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarıyla kadro açıldığının haberini vermiştik. Şimdi ise taşeron işçilere kadro yapılanmasından önce taşeron işçilerin çalışma iriliyor. Yapılacak düzenlemelerin başında ise taşeron işçilere kıdem tazminatı var.

İkinci olarak düzenlenecek yapılanma ise taşeron işçilerin taban ücreti ile ilgili olacak.

Hükümetin çalışma planına ‘taşeron sistemine’ el atmaya hazırlanıyor. Yapılacak yeni düzenlemeler ile yaklaşık 500 bin taşeron işçinin sosyal ve özlük haklarıyla ilgili tüm konularda düzenleme yapılacak.

Düzenlemelerin ilki ise kıdem tazminatı hakkı, , asgari ücretin üzerinde ücret alma hakkı yer alıyor. 61. Hükümet, ilk icraatlarını çalışma ve sosyal güvenlik alanındaki reformlara ayırdı.

Bu çerçevede, işsizlikle mücadele için istihdam paketi, kamu görevlilerinin ücretlerinin artırılması için toplu sözleşme hakkı ve kıdem tazminatı fonu oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.

Bu çalışmalar sırasında, büyük kısmı kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 450-500 bin taşeron işçinin sorunlarına yönelik de düzenleme yapılması gündeme geldi.

Sevsen.com internet sitemizden duyurduğumuz taşeron işçilerin yorumlarını bürokratlar dikkate aldı, seslerini duyurduk ve 15 yıldır çözülmeyen taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili kapsamlı yasal düzenleme hazırlanması için çalışmalara başlandı.

Taşeron işçilere nasıl düzenleme yapılacak?

Taşeron işçilerle ilgili yapılacak düzenleme, işçi ve işveren temsilcilerinin ortak çalışması sonucu hazırlanacak. Bu kapsamda, taşeron şirketlerin ve işçilerin karşılaştığı sorunlar araştırılıyor. Araştırmanın ardından da, taraflarla birlikte ortak metin hazırlanacak.

Yapılacak düzenlemelerin başında ise taşeron işçilere kıdem tazminatı ödenmesi geliyor. Mevcut sistemde, taşeron firmalarda çalışan işçiler kayıt üzerinde her yıl işten çıkarılmış gösteriliyor.

Taşeron işçiler kıdem tazminatı alabilecekler!

Böylece, kıdem tazminatı almalarının önüne geçiliyor. Kıdem tazminatının oluşturulması ile birlikte, bu sorun büyük ölçüde çözülecek. Taşeron işçilerin kıdem tazminatlarını da fon ödeyecek.

Taşeron işçilere Taban Ücretleri çalıştığı sektörlere göre verilecek!

Taşeron işçilerle ilgili hazırlanacak pakette, kıdem tazminatının dışında maaşlar, sosyal haklar konularında da düzenleme yapılacak. Mevcut sistemde taşeron işçilere ağırlıklı olarak, asgari ücret düzeyinde ödeme yapılıyor. Yeni dönemde, her sektör için belirlenecek.

Mesela sağlık sektöründe çalışan bir taşeron işçinin aldığı ücret hem asgari ücretin çok üstünde olacak hem de ulaştırma sektöründe çalışan taşeron işçinin aldığı ücretten farklı olacak. Yine işçilerin izinleri de yeniden düzenlenecek.

Bunlarla beraber taşeron işçilerin ücretlerinin geç ödenmesi veya hiç ödenmemesi gibi durumlara son vermek için de firmalara yönelik yaptırımlar uygulanacak. Mesela, işçilerin ücretlerini geç ödeyen taşeron firmaların ihalelere girmeleri engellenecek.

61. HÜKÜMETİN TAŞERON İŞÇİLER İLE İLGİLİ YAPACAĞI DEĞİŞİKLİKLER

- Firmalara yönelik denetimler artacak,

- Taşeron işçiler de kıdem tazminatı alabilecekler. Bu sorun büyük ölçüde, kıdem tazminatı fonu ile çözülecek.

- Taşeron işçilerin alacağı ücretler sektörlere göre değişecek. Ücretler, kadrolu işçilerin seviyesine çıkabilecek.

- Taşeron firmalara yönelik denetimler artacak. Taşeron işçilerin ücretlerini ödemeyen veya geç ödeyen firmalara yaptırım uygulanacak. Bu tür firmaların kamu kurumlarının ihalelerine girmesi engellenecek.

- İzin ve diğer sosyal haklarla ilgili de düzenleme yapılacak. Bu haklar devlet garantisi altına alınacak.

Yurdumuzda çalışan taşeron işçilere şimdiden hayırlı olsun diyor, hükümetimize başarılar diliyoruz…

taşeron işçilere kadro,TAŞERON FİRMALARA KADRO,taşeron işçilere kadro 2011,taseron son durum,taşeronda son durum,taşeron işçilerine kadro,taşeron işçilere kadroda son durum,taşerona kadro son durum,taşeron işçilerde son durum,taşeronların son durumu,sağlık bakanlığı taşeron işçilere kadro,taşeron işçilere kadro son haber,taşarona kadro,500 bin taşerona kadro,taşeronlara kadro son durum,taşaron işçilere kadro,Taşören firmalara kadro,taşeron işçilere kadro 2011 son durum,taşeron işçilere kadro son durum,taşeronlarda son durum

Etican:taşeron işçilere kadro 2012 (259),taş örende son durum (221),taşeron firmalara kadro 2012 (193),taşeron işçilerde son durum (188),belediye taşeron işçilerine kadro 2012 (121),taşeronda son durum 2012 (115),mynet çanak okey pepsi şifresi (98),sağlık bakanlığı taşeron işçilere müjde 2012 (91),taşerona kadro 2012 (87),kamuda çalışan taşeron işçilerin son durumu 2012 (79),taşeron 2012 (77),taşeronlara kadro 2012 (76),taşeron işçilerin kadroya alınması 2012 (75),taşaronda son durum (68),taşeron işçiye kadro 2012 (49),taşeron işçilere kadroda son durum (48),2012 taşeron (41),belediye şirket işçilerine kadro 2012 (40),taşeron işçiler kadro 2012 (39),hastanede çalışan taşeron işçilere kadro verilecekmi 2012 (39)
Be Sociable, Share!

Benzer yazılar

Google'da Ara : Taşeron İşçiye Kadro dan Önce Kıdem Tazminatı ve Taban Ücret Geliyor

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

13 Yorum »

 • MENDERES ŞAHİNTÜRK

  ÜLKEMİN TÜM TAŞ ÖREN OLARAK CALIŞANLARINA HAYIRLI OLMASI TEMENNİM ÜLKEMİN TÜM MİLLET VEKİLLERİNE SAYGI MECLISE SAYGIYLA EYİLİR BUKANAYANYARAYA İLACBULMALARINI TEMENNI EDER YENİ YAPILACAK ANAYASANIN EKSIK OLMAMASI İCİN KAMUDA TAŞ ÖREN OLARAK CALIŞANLARIN TÜMHAKLARI İYADE EDİLEREK KÖLEDÜZENİNE SONDEMELERİNİNZAMANI GELMELİ YEMEYİ KALDIRAN SEFERTASI VERMELİ HAKVE ÖZGÜRLÜKDEN BASEDEN İLERİDEMOKRASI BUYSA DOKTOR 40 TL YEMEK TAŞÖREN85 TL YEMEK 2012YILINDA SUYUNU CEŞMEDEN İCEMİYEN HALK YENİ ANAYASADAN BİRŞEYBEKLEMESİN SYGILARIMLA HAYIRLARA VESİLE OLUR İŞALLA

 • eda

  bunlar hep hayal bizler köleliğe devam bir söylenti yapılıyor herkes umutlanıyo hale niye birşeyler yapıılıyo 4B nasıl bir geçede kadroya geçti seçim zamanı bizimle oynuyorlar

 • MÜMİN

  kardesim bn akp ıcın solemıyorum bundan oncekı hukumetler donemındede vardı bu taşeron ben bırseylerın kanatıne vardım bırsey ıstendıgınde sıp dıye olmuyor bu ulkede bende taseron ıccısıyım bende sızın kadar magdurum bu ulkede ama ne yapmalı tek yaplı icrat hukumete guvenmelı ve herzaman destek cıkılmalı geçmeselerdı mevsımlık ıccıler gecmezdı kadroya onlar bızden daha cok magdurlardı sımdı mevsımlık dıye bırsey kalmadı hep kadrolu oldular darısı bıze ınsallah

 • burcu

  arkadaşlar neye hayırlı olsun. olmuş bir şey varda bizim mi haberimiz yok? bu açıklamaları yıllardır dinliyoruz. farklı bir şey söyleyin mesela bu söylediklerinizi ne zaman hayata geçireceksiniz bir tarih verin lütfen..

 • saim

  Bizde başımızdakilerle dalga geçeceğiz,500 000 taşeron işçi olarak,seçim zamanı geldiğinde!

 • MÜMİN

  BİR ŞEYLER VAR ÜLKEDE RÜZAR ESİYO AMA YEL NEREDEN ESTİGİ BELLİ OLMUYOR YA BEN AKP VEYA BİR BAŞKA X PARTİNİN PROPAGANDASINI YAPMIYORUM SİYASETDE ANLAMAM EKMEGİMİN PEŞİNDEYİM AKLIM ERİYOR ÇELİK KASALARIN FIRLATILDIGINI İTAL BAKANIN GELDİGİNİ BU ÜLKE BU HÜKÜMETİN DÖNEMİNDEN ÖNCE SEN SAGCI BEN SOLCU BEN KÜRT SEN TÜRK DİYE DALAŞMIYORMUYDUK POLİS GÖRDÜKMÜ GELMEDEN ÖNCE ESAS DURUŞA GEÇİYORDUK ŞİMDİ GELİNEN NOKTAYA BAK HASTANE KUYRUGUNDA 8 5 MEMUR GİBİ SIRA NÖBETİ TUTMUYORMUYDUK SİMDİ SSK VARSA VEYA BAGKURUN VEYA YEŞİL KARTIN HATDA HİÇ GÜVENCEN YOKSA BİLE İSTER ÖZELE İSTER DEVLETE ELİMİZİ KOLUMUZU SALLIYA SALLIYA GİDİYORUZ ŞİMDİ ÖZEL PARALI OLACAK ÇOK ÇOK 30TL VERDİNMİ BABALAR GİBİ MUAYENE OLUYORSUN KALİTE ARTDI AMA KİŞİ BAŞI MİLLİ GELİR TAM ÜZERİ SEVİYESİNE ÇIKMADI BAŞBAKAN ZATEN BELEDİYECİLİKDEN GELME BOŞ İNSAN DEGİL BEN ŞAHSIM ADINA SN RECEP TAYYİP ERDOGANIN BU ÜLKEDE ÇOK ŞEYLERİ DEGİŞTİRECEGİNE İNANIYORUM VE ŞAHSIM ADINA GÜVENİYORUM NERDE O ESKİ BABALAR NUFUS CÜZDANI TAŞIMASINI BİLMEYEN İSİMSİZ KAHRAMANLAR NERDE O KÖŞE BAŞINI DÖNENE KADAR AYIK DÖNDÜKDEN SONRA SARHOŞ KABADAYILAR UNUTULDULAR UNUTDURULDUK HERKEZ BU ÜLKEDE BİRŞEYLERİN DEGİŞİMİ İÇİNE GİRDİGİNİN VARKINA VARDI ESKİDEN EN BÜYÜK SİLAH BU HÜKÜMETİN DÖNEMİNDE KALEM AGIR ETKİLİ DEMİRİ DEMİR ÇELİK FABRİKASINA GÖNDERDİ ŞİMDİ KİMSE BENDE SİLAH VAR DİYEMİYOR BİRŞEYLERİN KORKUSUNDAN UCUZ KAHRAMANLAR KALMADI BENİM KANATİM GÖRÜŞÜM AKP HÜKÜMETİ BU ÜLKEDE ÇOK TAŞI YERİNDEN OYNATACAK

 • kenan

  hükümettenaylardır müjde bekliyoruz inşallah hayırlı bir haber çıkar

 • havva

  BABAM İÇİN HER GÜN DUA EDİYORDUK BABAM GİLE KADRO GELECEK BABAM KADRO VEREN DEVLETİMİZE VE TÜM BAKANLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN BABAM GİLE KADRO VERİRSENİZ OKADAR İNSANI SEVİNDİRECEKSİNİZ
  TÜM BU KADRO İÇİN ÇALIŞANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM

 • murat

  herkes kadrodan bahsedıyor ama hiç bir yerde kadro cumlesı geçmıyor bu nasıl iş arkadaşlar ben anlamadım..

 • OSMAN

  artık yeter artık bizde yuva kurmak istiyoruz belediyelerdeki hizmet alımlarına kadro gelsin belli sabit işimiz olsun bizde rahat edelimmmm

 • mehmet

  bu teknikerlik belgesi alan direk kadrolu oluyor biz neyapalım

 • yılmaz

  Selamun Aleykum arkadaşlar bence bu iş biraz daha sürer ki zaten 15-20 yıllık bir sorun. akp hükümeti ülkemizde gerçekten çok şeyler başardı bunu inkar etmek yanlış olur. İç politika ve dış politikada Akp hükümetini takdir ediyorum ki bizi dünya ya en iyi tanıtan hükümet türkiyenin gücünü ve stratejik konumunu tüm dünyaya gösterdi.Gelelim biz taşeronların sorununa inşaallah yakın bir tarihte gündeme resmi olarak gelecek şimdi gündemde değilmi diyeceksiniz evet gündemde ama sadece söylemde resmiyette bir şey yok bu kolay bir şey değil 500 bin kişiden bahsediliyor tüm illerde ne kadar taşeron çalışan var bunlar istenecek bunların devlete maliyeti çıkarılacak şimdi ne alıyorlar ilerde ne kadar alacaklar tabbiki bunlar ince elenip sık dokunacak sonra bir şeyler değişecek umarım bu söylediklerimiz hepimiz için hayırlı olur ve en kısa zamanda resmiyete dönüşür Allah her daim yar ve yardımcımız olsun.

 • ahmet

  cok beklersınız bıse olacagı yo0k

Bu Konu Hakkında Yorum Yazmak İstermisin ?